YARIŞMA PROJESİ - 2011

Manisa Belediye Hizmet Binası

Belediye Hizmet Binası Kumludere Caddesi aksı üzerinde  konumlandırılarak hem Mimar Sinan Bulvarı hem de kuzey-güney yönünde yaklaşımlarda güçlü bir şekilde algılanması sağlanmış , halk girişleri alt meydan ve Dere Caddesi aksından ,meclis ve başkanlık girişi ise Mimar Sinan Bulvarı üzerinde oluşturulan küçük ölçekli tören alanı/meydandan sağlanmıştır. Bloklar arasında oluşturulan şeffaf kısım iç mekanda doğal ışık ve ferahlık etkisi sağlamak, kuzey-güney yönleri ve meydan ile görsel ilişki kurmak, Kumludere Caddesi üzerinde oluşturulan yaya aksının bina içinde bir iç sokak gibi devam ettirilmesini , köprü ve galeriler ile zengin bir iç mekan algısı sağlamayı amaçlamaktadır.

Alt meydan  yakın çevredeki bütün yaya akslarının kesişim noktasında yer alan programdaki bütün yapıların ilişkilendirildiği  haftanın her günü ve saatinde canlı kalacak önemli bir kentsel mekan olma potansiyeli taşımaktadır. Bu alanda haftanın bir günü pazar alanı olarak işlevlendirilebilecek  nitelikte bir çözüm geliştirilmesi amaçlanmıştır. Dört farklı çap ve yükseklikte tekstil membran malzeme kullanılarak otomatik olarak açılıp kapanabilme özelliğine sahip şemsiyeler ile alanın pazar kurulduğunda tamamı ile diğer günlerde de gereken kullanım amaçlarına göre kısmen üzerinin örtülebileceği, böylece meydandaki kullanım amaçlarına göre değişen, fonksiyonel , dinamik ve aynı zamanda  simgesel olarak kentlinin belleğinde yer edebilecek bir kentsel mekan oluşturulabileceği düşünülmektedir. Tasarlanan şemsiyelerin alanın yağmur ve güneş gibi olumsuz hava etkilerinden korumanın yanı sıra gece de aydınlatma elemanı olarak işlevlendirilmesi açık ve kapalı halleri farklı renklerde ışık kullanımları ile mekanda kullanıcı ile interaktif bir görsel iletişimin sunulabileceği düşünülmektedir.Alt meydan da döşeme kaplamalarında oluşturulan modül ve renklerle tezgahların kurulacağı yerler sirkülasyon alanları  ve diğer birimlerle olan ilişkileri önceden  belirlenmektedir.

Kapalı Pazar alanı market ile yakın bir noktada açık Pazar alanı ile doğrudan ilişkili olabilecek şekilde tasarlanmış, haftanın her günü hizmet verecek olan bir sabit Pazar olarak organize edilmesi düşünülmüştür .Bodrum katta hazırlanan servis avlusu ile irtibatı , gerektiğinde açık Pazar alanına da hizmet verebilecek , cepheye yakın yük asansörleri tesis edilmiştir.

YIL

2011

YER

Manisa

KATEGORİ

Ofis, Kentsel Tasarım

DURUMU

Yarışma Projesi

ÖDÜL

5. Ödül

  • YIL : 2011
  • YER : Manisa
  • KATEGORİ : Ofis, Kentsel Tasarım
  • DURUMU : Yarışma Projesi
  • İŞVEREN :
  • ÖDÜL : 5. Ödül